Saturday, October 27, 2018

თავისუფალი გაკვეთილების ამსახველი ფოტო მასალა














თავისუფალი გაკვეთილების მე-18 , მე-19 და მე-20 მეცადინეობა


მეთვრამეტე მეცადინეობა ჩატარდა 18 ოქტომბერს თემაზე: ფაუნა
მეცადინეობის მიზანი: გაეცნობიან საინტერესო და მრავალ ფეროვან ინფორმაციას ფაუნის შესახებ, ინტელექტის ამაღლებისათვის  ხელის შეწყობა.
მეცადინეობის მსვლელობა: ჩატარდა მინი ლექცია ფაუნის შესახებ, რომელიც ლათინური სიტყვაა და ნიშნავს ტყეებისა და ველების ქალღმერთს, ცხოველთა ჯოგების მფარველს. ფაუნის შემადგენლობის ისტორიული განვითარებისა და ჩამოყალიბების შესწავლა ზოოგეოგრაფიის ერთ-ერთი ძირითადი ამოცანაა. მოსწავლეებს მივაწოდე ინტერნეტიდან მოძიებული ინფორმაცია  ფაუნის შესახებ. ჯგუფებს დავურიგე სხვადასხვა ენციკლოპედიები, რომლებშიც მოცემული იყო საინტერესო ინფორმაცია და ფოტომასალა, რომელმაც მოსწავლეებში დიდი ინტერესი გამოიწვია ამ საკითხის მიმართ. განსაკუთრებით  მოეწონათ სხარტი ფაქტები. ჯგუფის ლიდერებმა პრეზენტაციები წარმოადგინეს.
გამოყენებული მეთოდები:
მინი ლექცია, ჯგუფური მუშაობა, პრეზენტაცია, შეჯიბრი ჯგუფებს შორის და დისკუსია.

       გამოყენებული  ლიტერატურა:
1.  ტყუილია თუ მართალი? უცნაური კითხვები, დაუჯერებელი ამბები
2.ფოტოპედია  ენციკლოპედია ყოველ გვერდზე
3.ჩემი პირველი კითხვების და პასუხების  წიგნი .
4.ყველაფერი ყველაფერზე.
5. საყმაწვილო უნივერსალური ენციკოპედია გამომცემლობა პალიტრა


                    მეცხრამეტე მეცადინეობა ჩატარდა   19 ოქტომბერს
კედლის გაზეთის  დამზადება და  ფინალური  მეცადინეობისათვის საკითხების განხილვა
გაკვეთილის მიზანი: მიღებული ცოდნის განმტკიცება,გამთლიანება და გამოყენება.
გაკვეთილის მსვლელობა:გაკვეთილის მსვლელობისას მოსწავლეებმა მეცადინეობებზე განხილული საკითხებიდან ამოკრიბეს მათთვის საინტერესო კითხვები და განათავსეს კედლის გაზეთში, რითაც  დაინტერესება გამოიწვიეს სხვა მოსწავლეებში. მინი ლექციით გავაცანი ფინალური შეჯიბრების  ჩატარების ინსტუქცია და მივეცი რჩევები თუ როგორ მოემზადონ ფინალისათვის. ეს ყოველივე კი ხელს შეუწყობს ინტელექტის ამაღლებას.
გამოყენებული მეთოდები: გაზეთისათვის წერილების მომზადება და გაზეთის გაფორმება, მინი ლექცია, დისკუსია.

მეოცე მეცადინეობა ჩატარდა 22 ოქტომბერს   ფიზიკის კაბინეტში.


ფინალში მონაწილეობდა თორმეტი მოსწავლე. ფინალურ შეჯიბრს ესწრებოდა დირექტორის მოადგილე სასწავლო-აღმზრდელობით დარგში რაჟდენ მიქაძე. მოსწავლეებმა ფინალურ შეჯიბრში  დადებითი შედეგები აჩვენეს. შეჯიბრი  მხიარულ და სასიამოვნო გარემოში ჩატარდა. ყველაზე მაღალი ქულა დააგროვა, შესაბამისად პირველი ადგილი  (33/40)   დაიკავა   X  კლასის მოსწავლემ მანანა ეგრისელაშვილმა, მეორე ადგილზე ( 31/40) გავიდა IX კლასის მოსწავლეგიორგი ეგრისელაშვილი, ხოლო მესამე ადგილი დაიკავა (30/40) X  კლასის მოსწავლემ სოფო თედორაძემ.  პირველ ადგილზე გასული დასაჩუქრდა ფასიანი საჩუქრით, ხოლო ყველა მონაწილე დაჯილდოვდა  სიგელით.

მათემატიკის წრის „ ნორჩი მათემატიკოსები“ სამუშაო პროგრამა



              2018-2019 სასწავლო წლის  I სემესტრი


საკითხი
აქტივობა
რესურსი
დრო
1
ნატურალური რიცხვებისა  და  მათი თვისებების შესახებ ცოდნის  გაღრმავება.
მინი ლექცია ნატურალური რიცხვების წარმოშვების შესახებ. დისკუსია. სავარჯიშოების ამოხსნა
დიმიტრი გოშხეთელიანი, გულადი გორგოძე
მათემატიკა       მე-5კლასი და  მე-6 კლასი.
დიმიტრი გოშხეთელიანი ზოგადი უნარები მე-7 კლასი.

17.09
2
მათემატიკური ნიშნები და სიმბოლოები.
მინი ლექცია ნიშნებისა და სიმბოლოების შესახებ, ამოცანებისა და სავარჯიშოების ამოხსნა.
გ. ზენაიშვილი, ლ.ქავთარაძე ... ტესტები შემაჯამებელი გაკვეთილებისათვის მათემატიკა V-VI
დიმიტრი გოშხეთელიანი ზოგადი უნარები მე-7 კლასი.
24.09
3
გაყოფა. გაყოფადობის თვისებები, გაყოფადობის ნიშნები.
კითხვა პასუხი, არგუმენტირებული მსჯელობა, ჯგუფური მუშაობა.
გ. ზენაიშვილი, ლ.ქავთარაძე ... ტესტები შემაჯამებელი გაკვეთილებისათვის მათემატიკა V-VI
დიმიტრი გოშხეთელიანი ზოგადი უნარები მე-7 კლასი.
მათემატიკის საყმაწვილო ენციკლოპედია.
01.10
4
წილადები და მისი გამოყენება ამოცანების ამოხსნისას.

ინტერნეტის გამოყენებით პრეზენტაციები, პლაკატები და თვალსაჩინო მასალა.
დიმიტრი გოშხეთელიანი, გულადი გორგოძე
მათემატიკა    მე-5  და  მე-6 კლასი კლასი.
მ.დეისაძე მათემატიკა ტესტები მე-5 კლასის.

08.10
5
სახალისო მათემატიკური ამოცანების  ამოხსნა.
ჯგუფური მუშაობა, სახალისო კითხვებზე პასუხის გაცემა, შეჯიბრი ჯგუფებს შორის და გამარჯვებულის გამოვლენა
ოქსფორდის უნივერსიტეტის შეფასების ტესტები მათემატიკა 11+
ნ. შათირიშვილი სახალისო შეკითხვები.
15.10
6
ლოგიკური ამოცანების ამოხსნა.
წინარე ცოდნის გააქტიურება, კროსვორდების შედგენა და ლოგიკური ამოცანების ამოხსნა.
შეჯიბრი ჯგუფებს შორის და გამარჯვებულის გამოვლენა
მ.დეისაძე  დაწყებითი კლასის მასწავლებლებისათვის.
 ოქსფორდის უნივერსიტეტის შეფასების ტესტები მათემატიკა 11+
დიმიტრი გოშხეთელიანი ზოგადი უნარები მე-7 კლასი.

22.10

7
ამოცანების ამოხსნა ნატურალურ რიცხვებზე.

ჯგუფური და ინდივიდუალური მუშაობა, ამოცანების ამოხსნა
გ. ზენაიშვილი, ლ.ქავთარაძე ... ტესტები შემაჯამებელი გაკვეთილებისათვის მათემატიკა V-VI
დიმიტრი გოშხეთელიანი ზოგადი უნარები მე-7 კლასი.

29.10
8
საოლიმპიადო ამოცანების ამოხსნა.
ტესტებისა და ამოცანების ამოხსნა
კინგსისა და კენგურუს ოლიმპიადის ამოცანები.
05.11
9
რიცხვითი და ასოითი გამოსახულებები.

ჯგუფური მუშაობა  და შეჯიბრი ჯგუფებს შრორის
დიმიტრი გოშხეთელიანი, გულადი გორგოძე
მათემატიკა       მე-5კლასი და  მე-6 კლასი.
დიმიტრი გოშხეთელიანი ზოგადი უნარები მე-7 კლასი.
ე. ნურკი, ა.ტელგმა მათემტიკა  V-VI
კლასი
12.11
10
ამოვიცნოთ, გამოვსახოთ და აღვწეროთ გეომეტრიული ფიგურები.
ინტერნეტის გამოყენებით გეომეტრიული  ფიგურების პრეზენტაცია და გეომეტრიული ფიგურების დამზადება
პლასტელინი, ხის ჩხირები, ფერადი ქაღალდები, მაკრატელი, წებო, პლაკეტები , კომპიუტერი, პროექტორი.
19.11
11
განტოლება.
მინი ლექცია დიოფანტეს შესახებ, განტოლებების ამოხსნა, ჯგუფური მუშაობა და შეჯიბრი ჯგუშებს შორის.
გ. ზენაიშვილი, ლ.ქავთარაძე ... ტესტები შემაჯამებელი გაკვეთილებისათვის მათემატიკა V-VI
დიმიტრი გოშხეთელიანი ზოგადი უნარები მე-7 კლასი.
მ.დეისაძე მათემატიკა ტესტები მე-5 კლასის.

26.11
12
ამოცანების ამოხსნა  განტოლების  გამოყენებით.
ამოცანების ამოხსნა, ჯგუფური მუშაობა, შეჯიბრი ჯგუფებს შორის .
გ. ზენაიშვილი, ლ.ქავთარაძე ... ტესტები შემაჯამებელი გაკვეთილებისათვის მათემატიკა V-VI
დიმიტრი გოშხეთელიანი ზოგადი უნარები მე-7 კლასი.
მ.დეისაძე მათემატიკა ტესტები მე-5 კლასის.

03.12
13
წრის გაზეთის - „მე მიყვარს მათემატიკა გამოშვება.“
გაზეთისთვის მასალების შეგროვება, გაზეთის დიზაინის შერჩევა.
ფორმატის ქაღალდი, მარკერები, ფანქრები, ფლომასტერები, წებო და სხვა საკანცელარიო ნივთები.
მათემატიკის საყმაწვილო ენციკლოპედია და სხვადასხვა მეთოდური ლიტერატურა.
10.12
14
ვიფიქროთ, ვიმსჯელოთ.   დავასაბუთოთ.
ვიქტორინის  ჩატარებისთვის მზადება და წესების გაცნობა.

ამოცანების ამოხსნა არგუმენტირებული მსჯელობით, დისკუსია,  ვიქტორინისათვის საკითხების შერჩევა. მითითების მიცემა თუ როგორ მოემზადონ ვიქტორინისათვის.
დიმიტრი გოშხეთელიანი ზოგადი უნარები მე-7 კლასი.
მ.დეისაძე  დაწყებითი კლასის მასწავლებლებისათვის.
 ოქსფორდის უნივერსიტეტის შეფასების ტესტები მათემატიკა 11+
კენგურუს ოლიმპიადის ამოცანები
17.12
15
შემაჯამებელი მეცადინეობა:  ვიქტორინის ჩატარება  და გამარჯვებულის  გამოვლენა.
ვიქტორინის ჩატარება და გამარჯვებულის გამოვლენა.
გ. ზენაიშვილი, ლ.ქავთარაძე ... ტესტები შემაჯამებელი გაკვეთილებისათვის მათემატიკა V-VI
დიმიტრი გოშხეთელიანი ზოგადი უნარები მე-7 კლასი.
მ.დეისაძე  დაწყებითი კლასის მასწავლებლებისათვის.
 ოქსფორდის უნივერსიტეტის შეფასების ტესტები მათემატიკა 11+
ინტერნეტიდან მოძიებული მასალა.

24.12

დავალებები მეცხრე კლასის მოსწავლეებისათვის ფიზიკაში თემაზე - "ლინზა"

დავალებები მეცხრე კლასის მოსწავლეებისათვის ფიზიკაში თემაზე - "ლინზა"